kõik kategooriad

Avaleht>Uudised>firma uudised

Täielik lahendus tsentrifuugi rikke korral

Aeg: 2022-01-24 Tabamused: 101

1. Vale paigutus: tsentrifuug asetatakse tavaliselt kuivas kohas, kaitstuna otsese päikesevalguse eest. Tsentrifuugi soojuseraldusvõime on suhteliselt suur ja tsentrifuugi ümber ei tohiks laduda mitmesuguseid esemeid. Kaugus seinast, deflektorist ja muudest õhukindlatest ja halvasti soojust hajutavatest esemetest peab olema vähemalt 10 cm. Samal ajal tuleks tsentrifuugi paigutada võimalikult ühte ruumi ning orgaanilisi reagente ja tuleohtlikke aineid ei tohiks selle läheduses asetada.

2. Kaitsemeetmed ei ole täiuslikud: pärast iga kasutuskorda tuleb tsentrifuugi kaas avada, et kuumus või veeaur loomulikult aurustuks. Kui varem kasutati madalal temperatuuril tsentrifuugimist ja seal võib olla jääd, siis tuleb oodata jää sulamist ja õigel ajal kuiva puuvillase marliga üle pühkida ning siis, kui veeauru pole märgata, katta. Kui tsentrifuugi pöörlevat pead saab vahetada, tuleb iga pöörlev pea pärast kasutamist õigel ajal välja võtta, puhastada puhta ja kuiva meditsiinilise marli abil ning asetada tagurpidi. Ärge kasutage kriimustamiseks teravaid tööriistu. Alumiiniumist pöörlevat pead tuleb sageli puhastada. Samal ajal tuleks tsentrifuugi sageli hooldada ja remontida. Kui operaator lahkub, tuleb toide välja lülitada. Esmakordsetel kasutajatel pidage nõu töötajatega, kes on seda varem kasutanud, või vaadake kasutusjuhendit. Ärge kasutage seda pimesi.

3. Toimimisvea probleem: selle kasutamisel peaksime pöörama tähelepanu kõikidele aspektidele. Pärast pöörleva pea valimist ja parameetrite seadistamist tuleks tsentrifuugi mõnda aega jälgida. Pärast maksimaalse kiiruse saavutamist ja stabiilset töötamist võib tsentrifuug lahkuda. Kui kuulete töö ajal ebatavalist heli või lõhna, pidurdage kohe, vajutage "stopp" nuppu ja vajadusel katkestage toide. Tsentrifugaaltorud tuleb asetada sümmeetriliselt ja vastavad tsentrifugaaltorud peavad olema võimalikult võrdsed. Seadme töötamise ajal on tsentrifuugi kaane avamine absoluutselt keelatud! Samal ajal on vajalik, et kogu laboris viibiv personal kujundaks hea registreerimisharjumuse. Esiteks saavad nad teada, kes on tsentrifuugi varem kasutanud, ja instrumendi seisukorda, kui seda varem kasutati; teiseks saame teada, mitu korda tsentrifuugi on kasutatud, et teada saada, kas see vajab parandamist või väljavahetamist.

4. Levinud õnnetused: tsentrifuugi suure kasutamise sageduse tõttu on masina kahjustused ja õnnetuste sagedus kõrge. Peamine põhjus on laboritöötajate ebaõige töö. Levinud probleemid on järgmised: kaant ei saa avada, tsentrifugaaltoru ei saa välja võtta ja tsentrifuug ei tööta pärast klahvi vajutamist. Tõsisemateks probleemideks võib nimetada ebaühtlasest jõust tingitud pöörleva võlli paindumist, mootori läbipõlemist ja horisontaalse koppa paiskumist Raskete õnnetuste ja isegi vigastuste korral.

5. Tasakaalustamatuse probleem: erinevate tsentrifuugide kasutamisel tuleb tsentrifugaaltoru ja selle sisu eelnevalt kaalul täpselt tasakaalustada. Kaalu erinevus tasakaalustamise ajal ei tohi ületada iga tsentrifuugi kasutusjuhendis määratud vahemikku. Iga tsentrifuugi erinevatel pöörlevatel peadel on oma lubatud erinevus. Pöörlevasse peasse ei tohi laadida ühte arvu torusid. Kui pöörlev pea on ainult osaliselt koormatud, peab toru olema Need peavad paiknema rootoris sümmeetriliselt, et koormus jaotuks rootori ümber ühtlaselt.

6. Eeljahutamine: tsentrifuugimisel toatemperatuurist madalamal temperatuuril. Enne kasutamist tuleb pöörlevat pead külmkapis või tsentrifuugi pöörleva pea ruumis eelnevalt jahutada.

7. Ülekiirus: igal pöörleval peal on maksimaalne lubatud kiirus ja kumulatiivne kasutuspiirang. Pöördpea kasutamisel peaksite tutvuma kasutusjuhendiga ja ärge kasutage seda liiga kiiresti. Igal pöördel peab olema kasutusfail kogunenud kasutusaja registreerimiseks. Pöörde maksimaalse kasutuspiirangu ületamisel vähendatakse kiirust vastavalt eeskirjadele.

8. Kui probleemi pole, kontrollige, kas lintlüliti või reostaat pole kahjustatud või lahti ühendatud. Kui see on kahjustatud või lahti ühendatud, vahetage see välja. Kui see on kahjustatud või lahti ühendatud, asendage kahjustatud komponent ja ühendage juhe uuesti. Kui probleemi pole, kontrollige, kas mootori magnetpool on katki või lahti (sisemine). Kui see on katki, saab uuesti keevitada. Lahtise vooluringi korral mähises kerige ainult mähis tagasi.

9. Mootori kiirus ei jõua nimipöörete arvuni: esmalt kontrollige laagrit, kui laager on kahjustatud, vahetage laager välja. Kui laagris on õlipuudus või liiga palju mustust, puhastage laager ja lisage määre. Kontrollige, kas kommutaatori pind on ebanormaalne või kas hari sobib kommutaatori välkpinnaga. Kui kommutaatori pind on ebanormaalne, kui on oksiidikihti, tuleb see peene liivapaberiga poleerida. Kui kommutaator ei sobi harjaga, tuleks see reguleerida hea kontakti olekusse. Kui ülaltoodud probleemi pole, kontrollige, kas rootori mähises pole lühist. Kui on, kerige mähis tagasi.

10. Tugev vibratsioon ja vali müra: kontrollige, kas pole tasakaaluhäireid. Masinat kinnitav mutter on lahti. Kui on, pingutage seda. Kontrollige, kas laager on kahjustatud või painutatud. Kui on, vahetage laager välja. Masina kate on deformeerunud või selle asend on vale. Hõõrdumise korral reguleerige seda.

11. Kui on külm, ei saa madala kiirusega käiku käivitada: määrdeõli tahkub või määrdeõli rikneb ja kuivab ning kleepub. Alguses saab uuesti keeramiseks abiks võtta käega või peale puhastamist ise initsiatiivi tankida.

Kuumad kategooriad

+ 86-731-88137982 [meiliga kaitstud]